Aalborg to miasto w Danii i siedziba gminy Aalborg. W języku duńskim funkcjonują dwie równoprawne formy pisowni: 'Aalborg' i 'Ålborg'. Jest to czwarte pod względem wielkości miasto Królestwa Danii (po Kopenhadze, Århus i Odense) i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Położony jest w najwęższym punkcie fiordu Limfjord, łączącego Morze Północne z cieśniną Kattegat i odcinającego od lądu północną część Jutlandii - Vendsyssel. Nad Limfjorden przebiegają dwa mosty (jeden drogowy z drogą dwupasmową, przejściem dla pieszych i drogą rowerową oraz jeden kolejowy dla jednotorowej linii; obydwa mosty są zwodzone) łączące Aalborg z Nørresundby; dzięki temu oba miasta praktycznie tworzą jeden organizm. Dodatkowo we wschodniej części miasta pod Limfjorden przebiega tunel, będący częścią międzynarodowej drogi E45.
Aalborg jest portem morskim oraz siedzibą biskupstwa luterańskiego i władz administracyjnych regionu Jutlandia Północna.
Okolice miasta prezentują krajobraz typowy dla północnej Jutlandii. Na zachód od cieśniny Limfjord rozszerza się w nieregularne jezioro o niskich, bagnistych brzegach i licznych wyspach. Na północnym zachodzie rozpościera się bagno Store Vildmose, a na południowym wschodzie podobne Lille Vildmose. Store Vildmose zostało osuszone na początku XX wieku i przystosowane do celów rolniczych. Lille Vildmose pozostaje największym torfowiskiem w Danii.
Most nad Limfjorden łączący Aalborg z Nørresundby i Vendsyssel Aalborg jest połączony linią kolejową z Hjørring, Frederikshavn i Skagen na północy oraz z Aarhus na południu, skąd odchodzą linie do Niemiec i przez Fionię do Kopenhagi Stacja kolejowa Aalborg.
Miasto ma dobry i bezpieczny port morski, choć jest on trudno dostępny.
Najbardziej znanym produktem regionalnego przemysłu są wódki Aalborg Akvavit. Rośnie także znaczenie miasta jako ośrodka przemysłu telekomunikacyjnego, w znacznym stopniu inspirowanego przez lokalny uniwersytet.
Nytorv - plac w pobliżu brzegu LimfjordJuż w XI w. był tu ważny ośrodek handlowy. Miasto otrzymało prawa miejskie w 1342. Luterańską metropolię biskupią założono w 1554, wcześniej było tu biskupstwo katolickie. W XVI w. krwawe walki podczas wojen religijnych, w 1628 miasto zostało splądrowane przez wojska Wallensteina. Podczas wojny austriacko-prusko-duńskiej w 1864 zdobyte przez Prusaków 10 lipca, co przypieczętowało zajęcie przez nich całej Jutlandii, aż do Skagen.
W latach 80 XIX w. Aalborg zamieszkiwało 15 tys. mieszkańców, miasto prowadziło intensywny handel z Anglią, Szwecją i Norwegią, posiadało warsztaty stoczniowe, szkołę katedralną, gimnazjum, szkołę żeglarską, giełdę i bibliotekę publiczną. W początkach XX w. liczba mieszkańców przekroczyła 20 tys., a miasto rozwijało się szybko. W latach 20 XX w. Aalborg liczył 42,8 tys. mieszkańców. Ludność zatrudniona była w rybołówstwie, stoczniach, fabrykach wyrobów tytoniowych i alkoholowych.
Muzeum Marynistyczne w Aalborgu - muzeum znajdujące się w Aalborg nad cieśniną Limfjorden w Danii.
Modele statków w ampułkach po penicylinie Muzeum zostało otwarte 24 maja 1992 roku przez księcia Henryka, męża królowej Danii. Bezpośrednim impulsem do otwarcia muzeum była idea udostępnienia dla zwiedzających okrętu podwodnego "Springeren", który znajduje się w Aalborgu od 1990 roku. Wkrótce muzeum uzyskało również torpedowiec "Søbjørnen" oraz szereg drobniejszych jednostek, m.in. statek inspekcyjny INGOLF wraz z śmigłowcem oraz wiele przedmiotów i pamiątek związanych z marynarką wojenną. Większość eksponatów muzeum uzyskuje od ministerstwa marynarki dalekomorskiej, portu Aalborg, oraz stoczni Aalborg Værft.
Oprócz statków, eksponaty muzeum znajdują się na odkrytym placu o powierzchni 15 000 m² oraz w pawilonach.
Aalborg Zoo – ogród zoologiczny znajdujący się w Aalborgu, na północy Danii.
Ogród zoologiczny w Aalborgu został otwarty w kwietniu 1953 roku. Jest dziś jednym z największych tego typu zakładów w Danii - zoo rocznie odwiedza ok. 375 tysięcy osób.
Powierzchnia ogrodu - 8½ hektara - udostępniona jest bez opłat dla imprez organizowanych przez gminę Aalborg.
Celem zoo jest zachowywanie natury, bezpośrednio za pomocą międzynarodowej współpracy z innymi ogrodami i pośrednio poprzez rozpowszechnianie wiedzy o zagrożonych wymarciem gatunkach zwierząt. W zoo mieści się ponad 1200 zwierząt.
Zoo jest zakładem przyjaznym środowisku; jako pierwszy ogród zoologiczny na świecie otrzymało potwierdzający to certyfikat DS/EN ISO 14001.
[Autor: XXX]