środa, 17 listopada 2010
EURO
Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – europejska waluta wprowadzona w miejsce walut krajowych. Jest prawnym środkiem płatniczym w 16 państwach tworzących strefę euro w Unii Europejskiej - obejmującym ponad 322,5 mln Europejczyków. Waluta euro używana jest także w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE (Watykanie, Monako, San Marino, Andorze, Kosowie, Czarnogórze) oraz we francuskich posiadłościach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim oraz w brytyjskich bazach wojskowych na Cyprze[2].
Strefa euro (Euroland; Euroobszar; obszar euro) jest tworzącą unię walutową wspólną przestrzenią unijnych państw, które wprowadziły euro jako swoją walutę, gdzie Europejski Bank Centralny prowadzi niezależną politykę pieniężną.
Na co dzień euro posługuje się 327 mln ludzi oraz dodatkowe 200 mln w krajach, które powiązały swoje waluty z euro
FLAGA UNII EUROPEJSKIEJ
Flaga europejska, flaga Europy – flaga przyjęta przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty Europejskie i Unię Europejską. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na lazurowym tle. Autorem koncepcji flagi jest Arsène Heitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy'ego.
HYMN UNII EUROPEJSKIEJ
Hymnem Europy jest Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena przyjęta przez Radę Europy i Unię Europejską. Z racji wielojęzycznego charakteru obu organizacji hymn Europy posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana.
UNIA EUROPEJSKA
Unia Europejska (oficjalny skrót w Polsce: UE) – powstały 1 listopada 1993 na mocy Traktatu z Maastricht gospodarczo-polityczny związek demokratycznych państw europejskich (dwudziestu siedmiu od 1 stycznia 2007 r.), będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej. Jako organizacja międzynarodowa funkcjonuje od 1 grudnia 2009.
Początków Unii Europejskiej należy szukać w Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, jednak najważniejsza dla procesu integracji europejskiej była powstała w 1958 r. Europejska Wspólnota Gospodarcza i to jej bezpośrednią następczynią jest Unia Europejska.
Siedzibą Unii Europejskiej jest Bruksela.
Siedzibą Unii Europejskiej jest Bruksela.
POWITANIE
Witamy na stronie bloga kółka bibliotecznego Biblioteczna Europa.
Blog redagowany jest przy współudziale uczniów i opiekuna kółka.
Umieszczane na nim informacje są w szczególny sposób wybierane
i selekcjonowane przez autorów bloga.
Zapraszamy do czytania!
Blog redagowany jest przy współudziale uczniów i opiekuna kółka.
Umieszczane na nim informacje są w szczególny sposób wybierane
i selekcjonowane przez autorów bloga.
Zapraszamy do czytania!
Subskrybuj:
Posty (Atom)